ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ! Η Φινλανδία "πάτησε" την Εθνική - Χωρίς νίκη στη Β' φάση η Ελλάδα

09 Σεπτεμβρίου, 2013

- Η Εθνική παρουσίασε το χειρότερό της πρόσωπο στο Ευρωμπάσκετ και γνώρισε τη 2η ήττα της (77-86)
- 4/23 τρίποντα για την Ελλάδα που δεν είχε λύσεις σε κανένα σημείο του ματς
- Ο Κόπονεν ήταν ο "δήμιος" της ομάδας του Τρινκιέρι με 29 πόντους
- Ο Σπανούλης αγωνίστηκε μετά από τον τραυματισμό του και είχε 17 πόντους αλλά και 7 λάθη

Δείτε το LIVE του αγώνα

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε καλά το ματς, με τον Βασίλη Σπανούλη να δείχνει επηρεασμένος από τον τραυματισμό του και να κάνει λάθη στην επίθεση αλλά μετά από τις πρώτες επιθέσεις βρήκε ρυθμό. Μαζί με τον Ζήση δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα των Φινλανδών και η Ελλάδα προηγήθηκε με 6 πόντους (19-13). Οι αντίπαλοί μας αντέδρασαν και έτσι έκλεισαν στο -1 το δεκάλεπτο (23-22).

Οι παίκτες του Τρινκέρι με σερί 5-0 προηγήθηκαν 28-22 αλλά από εκεί και μετά “εξαφανίστηκαν”. Ο Κόπονεν πήρε... φωτιά και η Φινλανδία με επί μέρους σκορ 7-14 έκλεισε το ημίχρονο στο +1 (35-36).

Η άμυνα της Εθνικής ήταν κάκιστη στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Κόπονεν σημείωσε τους 10 από τους πρώτους 12 πόντους της ομάδας του. Αντίθετα η Ελλάδα έκανε πολλά λάθη στην επίθεσή της, τα σουτ δεν έμπαιναν και η διαφορά έφτασε στους 9 πόντους (43-53 και 45-54). Ο Κόπονεν που πήρε ανάσες επέστρεψε και με το 5ο του τρίποντο στον αγώνα έκλεισε το δεκάλεπτο στο +10 (47-57) η Φινλανδία.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Μαυροκεφαλίδη να βάζει 4 συνεχόμενους πόντους και να μειώνει στους 6 αλλά τα συνεχόμενα λάθη στην επίθεση και η αδυναμία της να σταματήσει τους Φινλανδούς στην άμυνα την έφεραν σε πολύ δύσκολη θέση. Η παρέα του Κόπονεν ανέβασε τη διαφορά στους 12 πόντους (62-74) στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα και έτσι η Ελλάδα έψαχνε ένα θαύμα. Το 4ποντο του Ζήση 1.18 πριν το τέλος έδωσε κάποιες ελπίδες όμως οι Φινλανδοί ήταν εύστοχοι στις βολές και έτσι κατάφεραν να πάρουν μία τεράστια νίκη.

Η Ελλάδα έχει πολύ δύσκολη αποστολή στη δεύτερη φάση αφού κουβαλάει 2 ήττες και θέλει το 3 στα 3 για να έχει ελπίδες πρόκρισης στην 8άδα του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 35-36, 47-57, 77-86